Bytterm a. s. zabezpečuje správu a údržbu výmenníkových staníc, ktoré sú zdrojom
tepla pre bytové jednotky v Žiline. Pre riadenie technológií výmenníkových staníc
bol vybraný riadiaci systém JOHNSON CONTROLS.
Popis riadenej technológie
Pre bytové jednotky v Žiline je zdrojom tepla na vykurovanie a výrobu teplej úžitkovej vody sieť výmenníkových staníc, ktoré sú pripojené na centrálne zásobovanie teplom.
OST13 na Hlinách IV sa od ostatných výmenníkových staníc (VS) odlišuje tým, že je tu zabudovaná KJ, ktorá je využívaná na výrobu elektrickej energie zo zemného plynu, pričom vzniká ako vedľajší produkt teplo. Toto teplo je ďalej využité pre predohrev TÚV. Ďalšie strojné zariadenie VS je štandartné a pozostáva z nasledovných častí: výmenníkov pre ÚK, boilerov pre TÚV, expanzných nádrží, zásobných nádrží pre kondenzát, doplňovacích nádrží , čerpadiel, kompresorov, rozdeľovačov, zberačov atď.
Všeobecný popis kogenerácie
Kogenerácia patrí v súčasnosti medzi najprogresívnejšie sa rozvíjajúce technológie v oblasti energetiky. Je to vlastne kombinovaná výroba elektrickej a tepelnej energie, ktorej základnou časťou je upravený spaľovací motor na zemný plyn. Okrem tepla z medzichladiča KJ je teplo získavané aj zo vzduchu, ktorý prúdi okolo motora KJ.
Kogeneračné jednotky sú dodávané v blokovom prevedení, rôznych výkonov, pričom
nároky na montážne práce sú minimálne. Sú plne automaticky riadené a nevyžadujú
ďalšie špeciálne požiadavky a náklady na ich prevádzku.
Rýchla návratnosť investícií prevádzkovateľovi je dosiahnutá vďaka združenému
spôsobu výroby oboch energií.
Ovládanie kogeneračnej jednotky na OST13
Pre ovládanie kogeneračnej jednotky je použitý regulátor DX-9100, ktorým je ovládaný výkon, núdzový stop, udržiavanie tlaku v oboch okruhoch chladenia KJ, pričom KJ má ešte vlastnú automatiku, ktorá zabezpečuje prifázovanie a udržiavanie parametrov elektrického prúdu podľa noriem.Diaľkovo zapínať a vypínať KJ je možné z centrály, ktorá sa nachádza na dispečingu v budove Byttermu. Pre zapnutie KJ z centrály musia byť splnené nasledovné podmienky:
- nebola prekročená teplota v priestore KJ - 50°C
- nebolo zaplavenie pri KJ
- nebol únik plynu II. st.
- prekročenie teploty bojlerov (DX-2)
- nie je otvorený HV, alebo nie je daný povel na zatvorenie
- nie je prekročená teplota oleja
- nie je havarijný tlak KJ - bojler
Ovládanie výkonu KJ je viazané na reguláciu na žiadanú teplotu spiatočky okruhu KJ - bojlery. Minimálny výkon je však 20%. Pre dosiahnutie čo najhospodárnejšej prevádzky KJ je zabezpečiť chod pokiaľ je to možné na maximálny výkon.
Podmienky pre núdzový stop KJ:
- únik plynu II. st.
- zaplavenie pri KJ
- nie je otvorený HV, alebo nie je daný povel na zatvorenie
- minimálny havar. tlak
- teplota priestoru KJ väčšia ako 50°C
Ohrev TÚV na OST13
Teplo získané z KJ slúži na ohrev vody v boileroch 1,2,4,5, pričom je tu možnosť vyhrievať tieto bojlery aj parou. Typ média pre jednotlivé boilery sa nastavuje z centrály. Pri prechode z horúcej vody KJ na paru je potrebné zatvoriť regulačný ventil, odstaviť prívod z KJ guľovými klapkami, otvoriť odvod kondenzu, zmeniť typ vykurovacieho média na centrále, otvoriť prívod pary a dať regulačné ventily do automatiky. Bojler č.3 - akumulačná nádrž je vyhrievaný horúcou vodou z KJ a pomocou parného výmenníka rýchloohrevu TÚV. Ak pracuje výmenník rýchloohrevu, tak je regulačný ventil ohrevu KJ otvorený na 100%.Ak za určitý časový interval nestíha KJ vyhriať bojler č.3 na žiadanú teplotu, potom sa odblokuje výmenník rýchloohrevu s automatickým programovým odvodnením výmenníkov rýchloohrevu. V noci nastáva útlm o 5°C na rýchloohreve od nastavenej žiadanej teploty z centrály.